+48 222 66 22 97

06 września 2023

Grzałka tacy ociekowej w pompie ciepła – kiedy należy ją zamontować? kluczowe spostrzeżenia

pompy ciepła, klimatyzacja dla domu firmy, rekuperacja , fotowoltaika

+48 222 66 22 97

Obsługujemy instalacje / montaż oraz sprzedaż fotowoltaiki, panele fotowoltaiczne w miastach:

 

Obsługujemy instalacje / montaż oraz sprzedaż pomp ciepła w miastach:

 

wentotech@gmail.com

 

Regon: 146832760

NIP: 7611508234

 

Marii Dąbrowskiej 3/6, 06-300 Przasnysz

 

tel kom 607 785 611
(bezpośredni kontakt do właściciela

 

tel +48 222 66 22 97
(centrala przełączy do dostępnego specjalisty)

 

Kontakt

pompy ciepła, pompa ciepła, tanio, montaż Ciechanów Pułtusk, Olsztyn, Warszawa, Legionowo, Płońsk, Przasnysz

Temperatury zewnętrzne, oscylujące w okolicach 0 stopni Celsjusza powodują produkcję większej ilości kondensatu.

 

Kiedy nocą temperatura spada poniżej 0 stopni, istnieje ryzyko, że kondensat zamrozi się, tworząc lodowisko wokół jednostki zewnętrznej. Rozwiązaniem mającym na celu zminimalizowanie tego ryzyka jest zastosowanie grzałki tacy skroplin, czyli grzałki elektrycznej, której zadaniem jest utrzymanie kondensatu w stanie ciekłym. Ale czy zastosowanie takiej grzałki tacy jest standardową praktyką? Jak działa i kiedy się włącza?

 

W pompach ciepła firmy Panasonic, grzałka tacy skroplin jest opcjonalnym dodatkiem. Standardowo, jednostka zewnętrzna pompy ciepła nie jest wyposażona w grzałkę tacy. To dodatkowe akcesorium, które można zainstalować.

 

W większości przypadków (co najmniej 80% instalacji), nie jest konieczne stosowanie grzałki tacy skroplin. Konieczność montażu takiej grzałki pojawia się tylko wtedy, gdy pompa ciepła jest zainstalowana w inny sposób niż równolegle do ściany, np. na dachu lub prostopadle do ściany. W takich sytuacjach istnieje ryzyko, że podczas procesu odladzania, zimny wiatr może ponownie zamrozić kondensat, który został rozmrożony przez urządzenie. Wtedy grzałka tacy skroplin jest niezbędna. Grzałka tacy może być również potrzebna, gdy kondensat jest odprowadzany do rynny lub rury odsączającej znajdującej się poniżej strefy zamarzania.

Grzałkę tacy skroplin można zainstalować zarówno przy pierwszym uruchomieniu pompy ciepła, jak i w dowolnym późniejszym momencie, na przykład podczas przeglądu gwarancyjnego. Montaż tego dodatkowego elementu jest prosty i nie wymaga dodatkowych kabli ani przewodów, więc jeśli okazuje się, że jest potrzebna, można ją dodać w późniejszym czasie.

 

Koszt takiej grzałki wynosi zazwyczaj kilkaset złotych.

 

Sygnałem wskazującym na konieczność zainstalowania grzałki tacy skroplin mogą być poziomo rosnące sople na jednostce zewnętrznej na wywiewie powietrza.

 

W pompach ciepła Panasonic mamy do wyboru dwa tryby działania grzałki tacy skroplin. W pierwszym trybie grzałka jest włączana podczas procesu odladzania i działa jeszcze przez 10 minut po jego zakończeniu. To pozwala na odprowadzenie kondensatu do rury zbiorczej, kanalizacji lub drenażu. W drugim trybie grzałka jest włączana zawsze, gdy temperatura spada poniżej +5 stopni Celsjusza.

 

Moc grzałki wynosi około 80 W, więc jej użycie nie generuje dużego zużycia energii.

 

Podsumowując, grzałki tacy skroplin mogą być opcjonalnym lub standardowym wyposażeniem wielu pomp ciepła. Konieczność ich zastosowania zależy często od konkretnego rozwiązania technicznego. Ważne jest zawsze przestrzeganie wytycznych producenta przy wyborze i instalacji takiej grzałki.

 

Jeśli szukasz profesjonalnej firmy, która wesprze Cię w procesie zakupu i montażu pompy ciepła, fotowoltaiki, rekuperacji czy klimatyzacji od początku do końca, napisz do nas wentotech@gmail.com  lub zadzwoń +48 222 66 22 97

 

 

Kliknij poniżej i sprawdź jak oceniają nas dotychczasowi klienci
(strona Google otworzy się w nowym oknie)

Opinie Google - wentotech, pompy ciepła tanio, klimatyzacje dla domu i firmy