+48 222 66 22 97

06 września 2023

Koszt i moc pompy ciepła do domu 120m2
Pompa ciepła do domu 120m2? 

pompy ciepła, klimatyzacja dla domu firmy, rekuperacja , fotowoltaika

+48 222 66 22 97

Obsługujemy instalacje / montaż oraz sprzedaż fotowoltaiki, panele fotowoltaiczne w miastach:

 

Obsługujemy instalacje / montaż oraz sprzedaż pomp ciepła w miastach:

 

wentotech@gmail.com

 

Regon: 146832760

NIP: 7611508234

 

Marii Dąbrowskiej 3/6, 06-300 Przasnysz

 

tel kom 607 785 611
(bezpośredni kontakt do właściciela

 

tel +48 222 66 22 97
(centrala przełączy do dostępnego specjalisty)

 

Kontakt

pompy ciepła, pompa ciepła, tanio, montaż Ciechanów Pułtusk, Olsztyn, Warszawa, Legionowo, Płońsk, Przasnysz

Zakup odpowiedniej pompy ciepła to poważna inwestycja, którą trzeba dobrze przemyśleć. Właśnie z tego powodu warto przeczytać ten artykuł, jeżeli szukasz pompy ciepła do domu o powierzchni 120m2 – czyli dość klasycznego.

 

Przedstawimy Ci, co warto wziąć pod uwagę przy określaniu kosztów, jak również czynniki wpływające na docelową moc grzewczą urządzenia. Zapraszamy do zapoznania się z naszą publikacją!

 

Jak dobrać właściwą moc pompy ciepła do domu 120m2?

 

Niestety mitem jest stwierdzenie, że moc pompy ciepła można dobrać wyłącznie w oparciu o powierzchnię budynku wyrażoną w metrach kwadratowych.

 

Jeżeli natomiast chodzi o sam koszt pompy ciepła, to sprawa wygląda nieco inaczej – poznając zalety i wady różnych urządzeń, możemy w większym stopniu samodzielnie zadecydować o wyborze pompy ciepła pod tym kątem.

 

Przyjmuje się, że średnie zapotrzebowanie na ciepło w domu o powierzchni 120m2 wynosi około 30-50 W/m2 – mnożąc te dwie wartości przez siebie, otrzymamy więc wartość 4.5 kW - 6 kW, którą powinna charakteryzować się pompa ciepła. Powtórnie – nie zapominajmy jednak o innych czynnikach, aby określić precyzyjnie moc pompy ciepła.

 

Czynniki wpływające na moc pompy ciepła do domu 120m2

 

Przejdźmy więc do wspomnianych zmiennych. Domy o powierzchni 120m2 można określić po prostu jako klasyczne. Z reguły w ich przypadku nie spotkamy się z elewacją wykonaną ze szkła, która jest najprostszą drogą do mocnej ucieczki ciepła – jeżeli jednak mamy takie rozwiązanie w swoim budynku, musimy to zdecydowanie uwzględnić.

 

Stopień termoizolacji budynku

 

Budownictwo jest znane ludzkości od niepamiętnych czasów. Z tego powodu naturalny jest fakt, że technologie i trendy budowlane zmieniały się na przestrzeni lat. Wszystko to wpływa na poziom termoizolacji budynku, czyli dążenia do tego, aby jak najmniej ciepła uciekało z wnętrza np. poprzez eliminację mostków cieplnych.

 

Na izolację budynku wpływa także wybór odpowiedniej grubości materiału izolacyjnego, jak również nawet umiejscowienie okien (ekspozycja na słońce) – w przypadku domów pasywnych właśnie tak projektuje się budynek.

 

Osiągalna jest w ich przypadku moc na poziomie nawet 3kW. Poniżej prezentujemy tabelę, która według konkretnych standardów energetycznych, pomoże Ci dobrać właściwą moc pompy ciepła. Wykorzystamy przy tym wspomniany wcześniej wzór.

 

Liczba osób w gospodarstwie i ich sposób eksploatowania budynku

 

Kolejna bardzo istotna kwestia to osoby, które na co dzień znajdują się w gospodarstwie domowym. Podnosi to szczególnie koszty związane z ogrzewaniem ciepłej wody użytkowej (cwu). Pompa ciepła (szczególnie ta bez sprężarki inwerterowej musi być dopasowana pod kątem docelowej temperatury w domu (co), jak i docelowej temperatury wody użytkowej (cwu).

 

Gospodarstwo domowe składające się z 7 osób zużyje także po prostu więcej ciepłej wody niż to, które składa się z 3 osób. Na dodatek w przypadku tego pierwszego, ogrzewanie musi „chodzić” niemal zawsze w okresie zimowym – gdyż rzadko się zdarza, aby nikogo nie było w domu.

 

 

Ile kosztuje pompa ciepła do domu o powierzchni 120m2?

 

Jeżeli posiadamy dobrze ocieplony dom o powierzchni 120m2 i na dodatek znajduje się on w nieskrajnej strefie klimatycznej – pompa ciepła o mocy 6 kW powinna świetnie spełniać swoją funkcję. Cena takiego urządzenia może być różna, jednak klasyczna powietrzna pompa ciepła do domu 120m2 z montażem powinna kosztować w granicy 25.000 – 45.000 złotych.

 

Co wpływa na koszt pompy ciepła do domu 120m2?

 

Po pierwsze – marka. Na rynku znajdziemy zarówno pompy ciepła budżetowe, z średniej półki i z klasy premium. Zakładając, że mówimy o klasycznej pompie ciepła 6 kW typu SPLIT bez zasilania inwerterowego, ceny będą wyglądać dla poszczególnych półek cenowych następująco:

 

Budżetowe - 15.000 - 20.000 zł

Średnia półka - 20.000 - 35.000 zł

Premium - 35.000 zł wzwyż

 

 

Rodzaj pompy ciepła

 

Kolejnym istotnym czynnikiem wpływającym na cenę pompy ciepła jest jej rodzaj – szczególnie pod kątem typu zastosowanej sprężarki. Te z modulowaną mocą są droższe nawet o 20%, jednak zapewniają wyższą wydajność dzięki inwerterowi. Takie rozwiązanie gwarantuje także większą trwałość sprężarki.

 

Gruntowa pompa ciepła kosztuje znacznie więcej niż powietrzna, jednak gwarantuje stabilniejszą wydajność. Inwestycja w jej zakup to kwota nawet trzy razy większa niż w przypadku powietrznej - czyli około 60-80 tysięcy złotych.

 

 

Jeśli szukasz profesjonalnej firmy, która wesprze Cię w procesie zakupu i montażu pompy ciepła, fotowoltaiki, rekuperacji czy klimatyzacji od początku do końca, napisz do nas wentotech@gmail.com  lub zadzwoń +48 222 66 22 97

 

 

Kliknij poniżej i sprawdź jak oceniają nas dotychczasowi klienci
(strona Google otworzy się w nowym oknie)

Opinie Google - wentotech, pompy ciepła tanio, klimatyzacje dla domu i firmy